четвер, 29 жовтня 2015 р.

Інформаційні технології — вимога сьогодення.


                      Засідання міської творчої групи з проблеми:                      "Використання  елементів сучасних освітніх технологій на уроках 
                                               географії
 
   В умовах швидкого накопичення інформації змінюється роль учителя, який повинен не тільки дати учням базові знання та сформувати основні вміння, а й навчити їх самостійно вести пошук необхідної інформації.
Можна багато дискутувати з приводу ефективності та доцільності використання інформаційних технологій на уроках, але не ви­користовувати їх було б нерозумно. Можливості сучасного уро­ку й системи освіти взагалі значно розширюються завдяки викорис­танню мультимедійних, інтерактивних технологій, Інтернету

Використання нових інформаційних технологій у навчально-виховному процесі значною мірою дозволяє реалізувати переорієнтацію навчання з інформативної форми на розвиток особистості людини, здійснення індивідуально-диференційованого підходу в навчанні та, відповідно, забезпечує ефективність оцінювання навчальних досягнень учнів.

понеділок, 5 жовтня 2015 р.



                                      

                                       План-конспект уроку
                                               Географія   

                                                 7 клас.
Тема: Природні комплекси материків і океанів. Широтна зональність і  вертикальна поясність.
Мета: навчальна: сформувати уявлення учнів про поняття " географічна оболонка''  ''природний комплекс'', ''природна зона'', ''азональні та зональні природні комплекси'', ознайомити із закономірностями зміни природних комплексів на рівнинах і горах, розповісти про рослинний і тваринний світ природних зон;
розвивальна: розвивати образне і логічне мислення, зв'язне мовлення, пам'ять, увагу, вміння висловлювати думки;
виховна: виховувати допитливість і комунікабельність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, атлас, роздавальний матеріал.
                                      Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Знайдіть і виправте помилки в тексті і запишіть.  Наприклад: однорічний - багаторічний.
                   Клімат - це однорічний режим погоди, типовий для певної місцевості. Його формують такі кліматичні чинники: кількість сонячної енергії, циркуляція атмосферних мас і вологість повітря. Кліматичні пояси - це широтні смуги на земній поверхні з відносно однорідними температурами . Вони схожі температурою повітря і пануючими повітряними масами.
         Кліматичні пояси змінюються по довготі, від екватора до полюсів. Основними кліматичними поясами є такі: екваторіальний, субекваторіальний, помірний, арктичний і антарктичний. У кожному з них протягом року панує кілька типів повітряних мас. В основних кліматичних поясах повітряні маси надходять із поясів сусідів: улітку панують повітряні маси поясу, що розташований південніше, а взимку - того, що північніше. У межах кліматичних поясів виділяють кліматичні області зрізним типом зволоження . Кліматичні області формуються під впливом зональних чинників: підстилаючої поверхні, океанічних течій.
2. Назвіть кліматичний пояс  за описом
1. Клімат дуже холодний, адже формується в південній приполярній області, що перебуває в холодному тепловому поясі. Йому притаманні полярна ніч і полярний день. У полярну ніч Сонце не з'являється над горизонтом і не нагріває поверхню. Настає тривала малосніжна зима. У полярний день Сонце не нагріває земну поверхню через незначний кут падіння сонячних променів. Крім того альбедо складає 90 %. Літо коротке і холодне . Опадів випадає дуже мало 100мм на рік. Суворості клімату додають сильні стокові вітри.
2. У цьому кліматичному поясі повітряні маси змінюються за сезонами. Улітку, коли Сонце освітлює більше Північну півкулю, сюди надходять екваторіальні повітряні маси. Тому клімат у цей час жаркий і вологий. Узимку, коли сонце освітлює більше Південну півкулю, на цю територію надходять тропічні повітряні маси, які визначають спекотну, суху погоду. У цьому кліматичному поясі відсутні кліматичні області.

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Прослухайте уривок з оповідання М. Твена « Сандвічеві острови» про природу Гаваїв.
   Ви можете стояти на вершині Мауна-Кеа серед снігових заметів…і, хапаючи дрижаки в хутрянці, споглядати цілий схил гори аж до низу і точно бачити кінець холодної зими й початок рослинного життя. Зниділі деревця поступово переходять у вищі та пишніші, а ті – у буйнолисту. Різних відтінків рослинність помірної зони. Ще далі внизу звичайні зелені барви лісу вливаються в край широкої смуги оранжевих дерев, що охоплює гору наче поясом, і така вона темно-зелена, що здалеку аж чорна. Ще далі вниз око ваше спиняється на прибережній рівнині, де цукрова тростина смалиться під сонцем,а пір’ясті кокосові пальми зазирають. Ніби у дзеркало. В тропічні хвилі… Так ви можете… охопити одним поглядом все розмаїття кольорів рослинності…

-         Чим зумовлена така зміна рослинності на схилах однієї гори?
-         Як у географії називають таку закономірність і як вона формується?
Відповісти на ці запитання ви зможете після вивчення теми уроку.

Запишіть тему уроку: Природні комплекси материків і океанів. Широтна зональність і висотна поясність.
ІІІ. Вивчення нової теми.
На земній кулі виділяють географічні пояси.
Географічні пояси – це природні комплекси, які широкими смугами простягаються у широтному напрямку і і змінюють один одного від екватора до полюсів.
Розгляньте поширення географічних поясів в атласі. Вони мають таку ж, майже, назву як і кліматичні пояси. Назвіть їх.
Різне співвідношення тепла і вологи в межах одного поясу зумовлює його поділ на природні зони.
Природна зона – це частина природного комплексу яка відрізняється кліматом, грунтами, рослинністю, тваринним світом..
 Розміщення природних зон підпорядковане географічній зональності – вони змінюються від екватора до полюсів. Називають широтна зональність. Зміну природних зон у горах називають висотною поясністю.

Розглянемо характеристику природних зон.
Робота в групах. (Група з чотирьох учнів вивчають природну зону і знаходять відповіді на запропоновані запитання . Спочатку на запитання дають відповідь учні класу прослухавши характеристику. Якщо запитання викликає труднощі . тоді відповідають учні які готували це запитання.)

І група – зона вологих екваторіальних лісів
1. Характеристика природної зони
2. Які грунти має зона.?
3 Чому грунти неродючі?
4. Яка особливість у розташуванні дерев?
5. Що таке ліани?
8. Які тварини населяють природну зону.
ІІ. Група – савани
1. Характеристика зони.
2 Які сезони розрізняють в саванах. Пояснити чому.
3 Які грунти має зона.
4.Особливості рослинного покриву
1.     Тваринний світ.
ІІІ. Група – Пустелі.
1. Охарактеризувати природну зону.
2.  Які розрізняють види пустель?
3. Яка кількість опадів випадає в пустелі?
4. Чому в пустелях швидко руйнуються гірські породи?
5. Які особливості пристосування органічного світу в пустелі?
6. Що таке оазиси?
ІV. Група – Степи.
1 Характеристика природної зони.
2. Які грунти має зона?
3. Особливості рослинності.
4. Тваринний світ
V. група Мішані ліси, Тайга.
1. Характеристика зони.
2. Які види лісів розрізняють. Чому?
3. Грунти?
ІV група – Тундра .Арктичні пустелі.
1Характеристика природної зони.
2.Які особливості клімату природної зони?
3. Як утворюється багаторічна мерзлота?
4. Особливості рослинного покриву.
5. тварини арктичних пустель.
ІV. Підсумок уроку.
1.     Про що ви дізнались на сьогоднішньому уроці?
2. Що здалося вам незрозумілим або складним?
V. Домашнє завдання.
1.     Опрацювати § 8
2.     Підготуватися до контрольної роботи стр. 49 підручника.